Wojny towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Z obiektywnego punktu widzenia czynniki prowadzące do konfliktów mogły być kompletnie błahe, ale w zupełności wystarczały do przyjmowania okrutnych i bezwzględnych postaw. W efekcie świat wielokrotnie spływał krwią ludzi, którzy mogli być całkowicie niewinni albo po prostu zostali zaślepieni nienawistną ideologią. Spośród wszystkich konfliktów zbrojnych, za najtragiczniejszy uważana jest II wojna światowa. W pierwszej połowie XX wieku cywilizacja stała już na wysokim poziomie rozwoju, ale nie przeszkodziło to w szerzeniu doktryn nawiązujących do najbardziej prymitywnych ludzkich instynktów. W takich okolicznościach zrodził się nazizm, który przyczynił się do śmierci milionów ludzi. Jakie poglądy legły u podstaw tej zbrodniczej koncepcji?

rasa aryjska

Korzenie nienawiści

Dygnitarze III Rzeszy byli absolutnie przekonani o wyższości Niemiec ponad innymi narodami, a zwłaszcza tymi zamieszkującymi tereny położone na wschodzie. Uważali oni, że po drugiej stronie Odry rozpoczyna się już Azja, która stanowiła dla nich synonim zacofania i zaściankowości. Hitlerowcy czerpali pełnymi garściami z dorobku Arthura de Gobineau będącego autorem teorii zakładającej, że rasy nie powinny się mieszać, ponieważ takie działanie doprowadziłoby do stopniowego upadku cywilizacji. Oprócz francuskiego pisarza, za segregacją rasową opowiadał się również niemiecki filozof, Arthur Schopenhauer. Naziści zagarnęli ten koncept dla siebie i wynieśli na niespotykany dotąd poziom barbarzyństwa.

rasa aryjska

Nowy porządek świata

Rasizm jednoznacznie kojarzy się z wrogą postawą przyjmowaną wobec przedstawicieli innych ras. Niemcy poszli o krok dalej i dodatkowo ograniczyli zakres tolerowanych przez nich grup społecznych. W ich mniemaniu Żydzi, Słowianie oraz Romowie wspólnie tworzyli rozległą grupę określaną spójnie mianem podludzi. Wykluczone jednostki miały być zmuszone do niewolniczej pracy, pozbawione możliwości prokreacji, a także poddane masowej eksterminacji. W efekcie powstał cały aparat terroru wymierzony w ludzi gorszego sortu. Jego głównymi narzędziami stały się obozy koncentracyjne, które napędzały mechanizm holokaustu.

Rasa aryjska

Skoro niemal wszyscy dookoła byli gorsi, to kto w takim razie stał na szczycie hierarchii społecznej? Niemcy określali siebie jako przedstawicieli aryjskiej rasy. Choć ten termin pierwotnie odnosił się do ludów nordyckich, naziści zagarnęli go dla siebie i dostosowali do swoich standardów. Typowy przedstawiciel najwyższej kasty społecznej miał być wysokim blondynem z niebieskimi oczami. Ponadto człowiek idealny był postrzegany przez pryzmat ponadprzeciętnej inteligencji, posiadania zdolności organizacyjnych, odwagi, umiejętności racjonalnego myślenia oraz całkowitego wyzbycia się współczucia i innych emocji, które były postrzegane jako oznaki słabości. O ile wielu aparycja wielu Niemców pasowała do tego opisu, o tyle nie można powiedzieć tego samego o wodzy. Jak na ironię Fuhrer zdawał się być absolutnym zaprzeczeniem cech, które sam skrzętnie promował wśród swoich zwolenników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *