Jeżeli współcześnie ktoś chce określić kogoś mianem wyjątkowo światłego człowieka, zazwyczaj przyrównuje daną osobę do Alberta Einsteina. Dlaczego w takim kontekście nie pojawia się wzmianka na temat Leonardo da Vinci? Z jednej strony ciężko jest wartościować dorobek obu naukowców, ponieważ działali w kompletnie innych czasach i dziedzinach. Z drugiej jednak strony istnieje jednak kilka przesłanek faworyzujących włoskiego artystę w tej rywalizacji.

Leonardo da Vinci dzieła

Najmądrzejszy z mądrych

Większość wybitnych postaci w historii ludzkości zasłynęła swoimi nietuzinkowymi osiągnięciami w jednej dziedzinie. Często w młodym wieku znajdowali konkretny obiekt swoich zainteresowań, a następnie długo szlifowali talent i poszerzali horyzonty. Efekt końcowy często okazywał się owocem wielu lat wytężonej pracy i nieocenionej determinacji.

W przypadku włoskiego geniusza sytuacja była nieco inna. Oczywiście był on tytanem pracy podobnie jak inni wybitni odkrywcy, aczkolwiek jego zainteresowania przybrały znacznie szerszy zakres. Jeśli chodzi o Leonardo da Vinci, obrazy były fundamentem jego działalności, która zapewniła mu trwałe miejsce w wieczności. Stworzył tak kultowe dzieła jak „Mona Lisa”, „Dama z gronostajem” oraz „Ostatnia Wieczerza”. Nie tworzył on jednak tylko na płótnie malarskim. Poza tym zajmował się też matematyką, anatomią, fizyką, filozofią, a ponadto projektował budynki, rzeźbił, tworzył literaturę oraz komponował utwory muzyczne. W dużej mierze dzięki niemu powstało określenie „człowiek renesansu”, którym dzisiaj określa się ludzi dysponującymi wieloma, zróżnicowanymi talentami.

Leonardo da Vinci

Ponadczasowa twórczość

Sztuka ma to do siebie, że pomimo upływu setek lat może zachować nienaruszoną wartość artystyczną. Tak jest w przypadku malarstwa, architektury, muzyki czy literatury. Wielowiekowe dzieła nadal mogą zachwycać kunsztem ich twórców. Nieco inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku tworów o charakterze użytkowym. Wraz z upływem czasu rozwój technologiczny coraz bardziej się rozpędza. W efekcie nowatorskie projekty mogą bardzo szybko ulec przedawnieniu ze względu na ciągły napływ coraz doskonalszych koncepcji. Włoch był ponad tą tendencją.

W trakcie swojej niesamowitej kariery stworzył Leonardo da Vinci dzieła, które jeszcze przez długie lata stanowiły inspirację dla wielu wynalazców. Jako przykład można podać jego zarys maszyny latającej. Na podstawie zaawansowanego szkicu powstał dwusilnikowy bombowiec Vickers Army, będący pierwszym samolotem, który zdołał pokonać cały Ocean Atlantycki bez śródlądowania. Nieco później awiatorzy poszukiwali rozwiązania, które pomogłyby im stworzyć obiekt latający zdolny do pionowego startu. Ta koncepcja wydawała się na tyle odważna, że ciężko było im samemu zwizualizować sobie taki koncept. W takiej sytuacji postanowili zajrzeć do kronik, gdzie znaleźli prace pozostawione przez Leonardo da Vinci. Wśród tysięcy stron zapełnionych różnorodnymi projektami znalazł się jeden szkic przedstawiający coś przypominającego współczesny rotor. Niedługo później udało się zbudować pierwszy helikopter.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *