Tadeusz Kościuszko to jedna z tych osób, którym ciężko było usiedzieć w miejscu. Żył on na pełnych obrotach, a cały świat usuwał mu się z drogi. Nie dość, że jest jednym z największych bohaterów w historii Polski to jeszcze zasłużył się narodowi amerykańskiemu, a pewien akcent zaznaczył również na Antypodach. W jaki sposób można zapisać na swoim koncie tak wiele wybitnych dokonań?

Tadeusz Kościuszko

Kim był Tadeusz Kościuszko?

Tadeusz Kościuszko wywodził się z rodziny o wojskowych tradycjach, która posiadała swój majątek ziemski w Siechnowiczach na Białorusi. Jako młody chłopiec pobierał nauki w Kolegium Pijarów w Lubieszowie. Wkrótce musiał jednak wrócić do rodzinnego domu. Okazało się, że spuścizna rodowa przypadnie jego bratu, więc on sam postanowił rozpocząć karierę wojskową.

Kilkunastoletni chłopak miał ogromne szczęście. Dzięki wstawiennictwu rodu Czartoryskich mógł wstąpić do elitarnej Szkoły Rycerskiej założonej przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tam dał się poznać jako wybitny uczeń dysponujący ogromnym potencjałem. Wraz z zakończeniem edukacji w tym miejscu uzyskał stopień kapitana.

W poszukiwaniu swojego miejsca

Polska stała się zbyt ciasna dla Tadeusza Kościuszki, więc szukał dalszych możliwości rozwoju poza granicami kraju. W ten sposób trafił do Paryża, gdzie spędził 5 lat poszerzając swoją wiedzę. Jako wykształcony człowiek wrócił do ojczyzny, aby znaleźć zatrudnienie w wojsku. Niestety nie zdobył posady, a ponadto jego plany ustatkowania się również zakończyły się niepowodzeniem. W związku z tym młody chłopak ponownie wyruszył za granicę. Najpierw trafił do Drezna, gdzie nie zagrzał miejsca na długo, a następnie dotarł do Paryża, w którym doszły go słuchy, że za oceanem koloniści sprzeciwili się Wielkiej Brytanii i właśnie walczą o swoją niepodległość.

Podjęcie decyzji o wyruszeniu w kolejną podróż nie zajęło mu zbyt dużo czasu. Po dwóch miesiącach wyczerpującej podróży dotarł do brzegu Nowego Świata. Gospodarze oddelegowali go do roli inżyniera wojskowego specjalizującego się w tworzeniu fortyfikacji. Tadeusz Kościuszko rzucił się w wir pracy i stopniowo uzyskiwał coraz lepsze rezultaty. Jego koncepcje przyczyniły się do sukcesów na polu walki, więc szybko zyskał uznanie wśród przełożonych. Koniec końców dosłużył się nawet stopnia generała brygady oraz wielu wartościowych nagród.

Tadeusz Kościuszko

Powrót do ojczyzny

Tadeusz Kościuszko zrobił już swoje na obczyźnie, więc mógł zająć się sprawami Polski. Dzięki reformom ustanowionym podczas Sejmu Wielkiego mógł w końcu wstąpić do rodzimej armii. Został mianowany generałem majorem i stanął na czele wojsk koronnych podczas wojny polsko-rosyjskiej.Cały entuzjazm zrywu narodowego został brutalnie zgaszony, kiedy król przystąpił do konfederacji targowickiej.Polski oficer ponownie wyjechał za granicę, ale tym razem nie na długo. W 1794 roku wrócił do Polski, ogłosił siebie Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej, uformował armię i ruszył do walki z najeźdźcami. Pomimo początkowych sukcesów, jego siły ostatecznie zostały rozbite.

Nieznany fakt

W tej sytuacji Kościuszko całkowicie stracił już zapał do walki. Postanowił zostawić całe dotychczasowe życie za sobą i wyjechać najdalej jak się tylko da. Los zawiódł go aż do Australii. Tam zainteresował się wspinaczką górską i przez przypadek zdobył szczyt, który okazał się najwyższym wzniesieniem na całym kontynencie. Na cześć wielkiego bohatera to miejsce zostało nazwane Górą Kościuszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *