Pozornie system komunistyczny mógł wydawać się swoistą idyllą, w której pieniądze mają drugorzędne znaczenie, a pierwszoplanową rolę odgrywają ludzie wraz z całym swoim potencjałem. Oczywiście sama koncepcja może wydawać się bardzo pozytywna, ale wystarczy dodać do niej nieodpowiednich ludzi, aby sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Nie inaczej było w tym przypadku. Komunistyczni liderzy zajmują niechlubne miejsce w historii jako inicjatorzy wyjątkowo okrutnych zbrodni przeciwko ludzkości. W tym gronie można wymienić Stalina, Mao Zedonga, Pol Pota, a także Nicolae Caeusescu, który stał na czele Rumunii w trakcie zimnej wojny. O rządach rumuńskiego dyktatora powiedziano już wiele, ale fakty z jego młodości nie są zbyt mocno zakorzenione w świadomości społecznej. W związku z tym warto opowiedzieć, w jaki sposób okrutny przywódca zmierzał do osiągnięcia władzy.

Nicolae Caeusescu

Kiepski start

Caeusescu urodził się w ubogiej rodzinie mieszkającej w niewielkiej miejscowości na południu kraju. Jego ojciec posiadał niewielką hodowlę owiec i trochę ziemi pod uprawę. Młody chłopiec uczęszczał wtedy do szkoły podstawowej, ale nie radził sobie zbyt dobrze w nauce. Udało mu się ukończyć jedynie cztery klasy, po czym wyruszył do stolicy, by podjąć pracę w fabryce.Obsługiwanie taśmy produkcyjnej również nie było jego powołaniem. Rumun uwielbiał jednak buty. Najpierw zatrudnił się u jego szewca, później próbował swoich sił u kolejnego. Praca z obuwiem zapewniała mu spokój umysłu. Mógł on godzinami pastować cholewki skórzanych pantofli, a następnie przeglądać się w ich blasku. Chętnie związałby się z tym zawodem na stałe, ale marzył o władzy i pieniądzach, więc był zmuszony poszukać dla siebie miejsca w innym fachu.

Życiowa misja

Buty dały Czauczesku wszystko to, co najcenniejsze w jego życiu. Dzięki pracy w warsztacie trafił do środowiska podziemnych działaczy komunistycznych, którzyzafascynowali go głoszonymi poglądami. Na jednym z nielegalnych spotkań wstąpił w szeregi partii. Ideologia komunistyczna nie cieszyła się wówczas dobrą sławą w Rumunii. Wszystkie osoby sympatyzujące z czerwoną doktryną były skazane na represje ze strony służb państwowych. W ten sposób Caeusescu naraził się organom ścigania i kilkukrotnie trafiał za kraty. Problemy z prawem nie zniechęciły go jednak do kontynuowania dotychczasowych działań. Rumun wierzył, że koniec końców marksiści odniosą zwycięstwo, a on wtedy stanie na czele rewolucji.

Zmiana układu sił

Po zakończeniu II wojny światowej Rumunia znalazła się za żelazną kurtyną w radzieckiej strefie wpływów. To była idealna okazja dla Czauczesku, aby udowodnić swoją wartość i zacząć piąć się po szczeblach politycznej kariery. Już w 1947 roku został ministrem rolnictwa, a następnie objął urząd zastępcy ministra sił zbrojnych. Po kilku latach trafił do Komitetu Centralnego Partii, gdzie stał się jednym z najbardziej wpływowych działaczy. Upór i cierpliwość doprowadziły go na szczyt komunistycznej hierarchii. Po śmierci I Sekretarza Rumuńskiej Partii robotniczej, przejął jego miejsca i stał się jednym z najbrutalniejszych dyktatorów w bloku państw komunistycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *