Zwyczajowe spolszczanie imion i nazwisk zagranicznych postaci historycznych może wprowadzać w błąd. Jerzy Waszyngton i Krzysztof Kolumb nie byli Polakami. Tak samo Święty Wojciech nie był Polakiem, lecz czeskim duchownym i Biskupem Pragi. Jego męczeńska śmierć stała się ważnym symbolem chrześcijaństwa i została upamiętniona poprzez nadanie stosownej nazwy wielu współczesnym placówkom. Można wyróżnić na przykład Kościół Św. Wojciecha, a także Szpital Św. Wojciecha Poznań.

Święty Wojciech

Przeznaczony Bogu

Dzieci mają w zwyczaju snuć marzenia o bohaterskich czynach, jakich będą dokonywać w przyszłości. Mogą widzieć siebie w roli policjanta albo strażaka. Nie inaczej było w średniowieczu. Różnica polegała jednak na tym, że chłopcy marzyli wówczas o wstąpieniu w stan rycerstwa bądź kleru. Wojciech palił się do wojaczki, ale na przeszkodzie stanęło mu kruche zdrowie. Jego rodzice obiecali Bogu, że jeśli syn wyzdrowieje to zostanie duchownym. Tak też się stało. Niedługo później wyruszył w na zachód, aby poszerzyć swoją wiedze. Do Czech wrócił już jako człowiek biegle władający językiem niemieckim oraz łaciną. Wkrótce objął urząd biskupa praskiego. Dostąpił on tego zaszczytu w wyjątkowo młodym wieku, ale nie cieszył się popularnością wśród swoich wiernych.

W poszukiwaniu swojego miejsca

Wojciech przez jakiś czas przebywał we Włoszech, gdzie wstąpił do klasztoru i stopniowo zbierał się do powrotu w rodzinne strony. W końcu zawitał znowu do ojczyzny, ale podobnie jak wcześniej, nie mógł zagrzać tam miejsca na dłużej. Regularnie wypuszczał się na wyprawy po państwach ościennych, dokąd przybywał ze Słowem Bożym na ustach i propozycją wstąpienia w szeregi Kościoła Katolickiego. Nie zawsze udawało mu się osiągnąć sukces, ale nie da się ukryć, że włączył do wspólnoty wielu nowych wiernych. Wedle źródeł historycznych, to on odpowiada za udzielenie chrztu Węgrom.

Po odbyciu pielgrzymki do francuskich sanktuariów, postanowił kontynuować działalność misyjną. W ten sposób dotarł na dwór Bolesława Chrobrego, który był sojusznikiem ówczesnego cesarza, Ottona III. Następnie skierował się na Prusy, w okolice współczesnego Elbląga. Przybył na miejsce w celu nawrócenia tubylców, ale nie mógł liczyć na ciepłe przyjęcie. Nie znał nawet tamtejszego języka, więc jego próby przekazania nauki kościoła były z góry skazane na niepowodzenie. Jego działalność wzbudziła podejrzliwość osadników na tyle, że ostatecznie został napadnięty i brutalnie zamordowany. Następnie jego głowa została odcięta, a reszta ciała nabita na pal jako przestrogę dla innych misjonarzy.

Interwencja Bolesława Chrobrego

Śmierć biskupa wstrząsnęła chrześcijańskim światem. Książe Bolesław wyruszył na Prusy, gdzie wykupił ciało męczennika. Następnie szczątki duchownego zostały złożone w gnieźnieńskiej katedrze. Polski dwór skrzętnie wykorzystał tę sytuację w celach politycznych. Do Gniezna przybył wówczas cesarz, aby oddać hołd zmarłemu. Przy okazji udało się wynegocjować utworzenie arcybiskupstwa, co uniezależniło polski kościół od niemieckich zwierzchników. Warto również zaznaczyć, że męczennik został kanonizowany i tym samym zapisał się w historii jako Święty Wojciech.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *