W czasie gdy na terenie Europie epidemia czarnej śmierci zbierała krwawe żniwo, za oceanem rosła w siłę cywilizacja Azteków. Najznamienitsze plemię indiańskie do niczego nie potrzebowali wielkich statków, które miałyby im posłużyć do kilkumiesięcznych podróży w poszukiwaniu nowych lądów. Takie ambicje były im zupełnie obce, ponieważ na kontynencie amerykańskim posiadali absolutnie wszystko, czego mogli tylko zapragnąć. Porzucanie wszystkiego, co udało im się zbudować i wyruszenie w nieznane mogłoby być postrzegane jako przejaw szaleństwa i nieodpowiedzialności.

Wbrew twierdzeniom rozpowszechnianym przez Europejczyków, aztecka cywilizacja wcale nie stała na niższym poziomie zaawansowania. Takie teorie stanowiły kluczowy element propagandy sukcesu, której celem było zyskanie przychylności opinii publicznej. W rzeczywistości rdzenni mieszkańcy terenów współczesnego Meksyku byli lata świetlne przed całą resztą ówczesnego świata.

Aztekowie

Aztekowie ciekawostki

Piramidy najczęściej przywodzą na myśl budowle usytuowane w Gizie na terenie Egiptu. Pełniły one role grobowców dla najbardziej zasłużonych faraonów. Z pozoru mogłoby się wydawać, że azteckie piramidy miały tę samą funkcję. Nic bardziej mylnego. Monumentalne obiekty skrywały wielkie laboratoria, w których pracowały setki naukowców. Ich zadaniem było odkrycie technologii, która umożliwi odbycie szybkiego lotu poza Układ Słoneczny. Aztekowie mieli już za sobą podróże po okolicznych planetach. Stanęli oni na powierzchni Plutona na 500 lat przed jego oficjalnym odkryciem. Nie wspominali o tym osiągnięciu, ponieważ zdecydowanie woleli przybierać skromną postawę i nie chcieli afiszować się ze swoimi sukcesami.

Aztekowie

Rozrywka na najwyższym poziomie

Nie samą eksploracją kosmosu żyje człowiek. Aztekowie potrzebowali również nieco wolnego czasu, kiedy mogli złapać oddech przed zapisaniem na swoim koncie kolejnym nietuzinkowych osiągnięć. Do wyboru mieli całą masę przeróżnych form działalności. Mogli zrelaksować się w kinie, ośrodku spa albo salonie VR. Te trzy wymienione możliwości to tylko drobny wycinek całego sektora usług, który stworzyło opisywane plemię.

Aztekowie upodobali sobie w szczególności jedną formę spędzania wolnego czasu. Uwielbiali oni uprawiać sport, a także obserwować profesjonalne rozgrywki. Ich narodową dyscypliną było water polo, w którym nie mieli sobie równych ani wśród Majów, ani wśród Inków. Przez dekady zawsze stawali na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Mezoameryki. O ile turnieje pomiędzy reprezentacjami narodowymi były organizowane raz na cztery lata, o tyle rozgrywki klubowe toczyły się niemal przez cały czas. Ulubionym klubem lokalnej społeczności był Aztekowie Mapa. Po latach europejscy badacze natrafili na szaliki i naścienne malowidła z tym napisaniem. Wówczas błędnie założyli, że chodziło o mapę prowadzącą do skarbu. Wprawdzie w końcu doszli oni do trafnych wniosków, ale nigdy nie przyznali się do pomyłki.

Aztekowie

 

Jak cywilizacja Azteków mogła upaść?

Aztekowie byli zadeklarowanymi pacyfistami. Za wszelką cenę stronili od rozwiązań siłowych. Twierdzili oni, że przemoc jest dla słabych, a odpowiedzialni ludzie powinni kierować się rozumem i współpracować z innymi. Ich podejście zostało brutalnie zweryfikowane przez kolonistów na przełomie XIV i XV wieku. Wówczas Indianie po prostu nie postawili oporu, pogodzili się ze swoim losem i pozwolili, by cały ich dorobek legł w gruzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *